Students

UM Dissertation Committee Chair

In Sociology
Tiffany May Chuang, 2016-
Fin Bell, 2016-
Sam Hobson, 2016-
Pınar Kevser Üstel, 2016-
Karen De Gannes, 2011-2013
Lai Sze Tso, 2011-2013
Saliq Farooqi, 2011-2012
Monica Sosa, 2010-Discontinued
Anju Paul, 2009-2011
Mary Kate Dennis, 2009-2013
Heejin Jun, 2008-2010
Andy Clarno, 2008-2009
Mücahit Bilici, 2006-2008
Burçak Keskin Kozat, 2003-2007
Cihan Tuğal, 2000-2003
Rochelle Woods, 2000-2003
Thomas Oko, 1996-Discontinued

Outside Sociology
Frank Castiglione, 2011-2016
Deniz Erkmen, 2005-2009

UM Dissertation Committee Member

In Sociology
Matthew Alemu, 2016-
Heidi Gansen, 2016-
Michelangelo Trujillo, 2016-
Elizabeth Young, 2014-
Charity Hoffman , 2014-
Atef Said, 2011-2015
Fiona Greenland, 2011-2014
Ryan Gittins, 2011-Discontinued
Lynn Verduzco-Baker, 2010-2011
Sadia Saeed, 2010-2010
Michelle Kelso, 2007-2010
Gloria Martinez, 2005-2005
Melnee McPherson, 2003-2004
Aslı Gür, 2003-Discontinued
Cynthia Miller Idriss, 2002-2003
Joel Purkiss, 2002-2005
Janet Palmer, 2000-2000
Anne Esacove, 2000-2003
Martha Deerman, 2000-2001
Naomi Galtz,2000-2000
Nicole Trujillo-Pagan, 1999-2003
Tracy Ore, 1999-1999
Amanda Lewis, 1997-2000
Carolyn Vasquez, 1997-1999
Jennifer Sell, 1997-2000
Lisa Godek, 1997-1998
Paul Kobrak, 1996-1997
Zeinab Khadr, 1996-1997
Margaret Weigers, 1994-1994

Outside Sociology
Irene Brisson (Art and Architecture), 2016-
Tonya Kneff (Education), 2016-
Hafsa Kanjwal (History), 2015-2017
Carla Dhillon (Natural Resources), 2015-
Haydar Darıcı (History-Anthropology), 2014-
Anne Bordonaro (Education), 2014-2016
Dzovinar Derderian (NES), 2013-
Cosmo Whyte (Art and Architecture), 2013-2015
Krista Le Goff (History), 2013-2014
Neveser Köker (Political Science), 2012-2017
Mia Cinelli (Art and Architecture), 2012-2014
Edward Timke (Communication), 2011-2014
Frank Castiglione (NES), 2011-2016
Nevila Pahumi (History), 2011-2016
Pauya Alimagham (History), 2010-2015
Rachel Harrell (Slavic Lang. and Literature), 2010-
Ali Sipahi (History-Anthropology), 2009-2015
Richard Antaramian (History), 2009-2014
Alexander Cannon (Music School), 2008-2011
Daniel Shoupe (History and Archaeology), 2006-2008
Seunghei Hong (Comparative Literature), 2006-2009
Ela Çil (Architecture), 2004-2005
İsmail Eriş (NES), 2004-Discontinued
Millie Piazza (Natural Science), 2002-2006
Murat Tezcur (Political Science), 2002-2005
Jeff Jurgens (Anthropology), 2001-2005
Esra Özyürek (Anthropology), 2000-2002
Mario Ruiz (History), 2000-2004
Shaun Lopez (History), 2000-2004
Christine Dykgraaf (Near Eastern Studies), 1999-Discontinued
James Vander Putten (Education), 1998-1998
Leila Hudson (Anthropology), 1998-1999
Mandana Limbert (Independent), 1998-2002
Pamela Nahabedian Young (Education), 1998-2001
Didar Akar (Linguistics), 1997-1998
Michael Fahy (Anthropology), 1997-1998
Stephen Sheehi (Near Eastern Studies), 1997-1998
Dina Siddiqui (Anthropology), 1996-1996
Rose Varga (Near Eastern Studies), 1996-1998
Daniel Schafer (History), 1995-1995
Elizabeth Kim (English Literature), 1995-1995
Lisa Majaj (American Culture), 1995-Discontinued
Kenneth Church (Anthropology), 1995-2001
Roland Spickermann (History), 1994-1994
Pamela Reister (Art History), 1994-Discontinued
Mine Ener (History), 1993-1996
Paul Werth (History), 1993-1996
Hillary Shadroui (History), 1992-Discontinued
Shiva Balaghi (History), 1992-2008
Karen Selby (Education), 1991-1994
Thomas Schrand (History), 1991-1994

DISSERTATION COMMITTEE CHAIR OUTSIDE UM

Ali Eşref Keleş (Essex England), 2016-
Mustafa İlter (Bosporus Turkey), 2016-

DISSERTATION COMMITTEE MEMBER OUTSIDE UM

US and Canada
Esen Egemen Özbek (Carleton Canada), 2016-2017
Ezgi Güner (UI-UC), 2015-
Defne Över (Cornell), 2014-2017
Hayrünisa Göksel (Northwestern), 2012-2017
Tuğçe Ellialtı (University of Pennsylvania), 2011-
Metin Yüksel (University of Chicago), 2010

Europe
Adnan Çelik (EHESS France), 2016-
Giorgio Ennas (Venice Italy), 2016-2017

Turkey
Şengül Apari (Bilkent), 2015-
Elif Shafak (METU Turkey), 2003
Şennur Özdemir (Ankara University Turkey), 2000